Ako overiť pravosť zlata

Toto Vám v žiadnej bižutérii nepovedia. Dozviete sa to len od známych, alebo na nejakých stránkach, v tomto prípade na mojej skromnej šperkárskej stránke.

Začneme drahým kovov, ktorý ma farbu slnka – zlato. Málokto vie, že zlaté šperky nie sú vyrábané z rýdzeho zlata. A prečo? Zlato, ako kov je veľmi mäkké, keď sa nachádza v čistej forme. Najčistejšie zlato má 24 karátov. 1 karát predstavuje 1 diel, v tomto prípade sa tam nachádza plných 24 dielov. Pri šperkov je to však inak – do zlata sa pridáva: meď a striebro, práve kvoli vyššej odolnosti a zvýšeniu tvrdosti. Vtedy má zlato 14 karátov, to znamená, že z 24 dielov zaberá zlato len 14, ale to mu nijak neuberá na hodnote.

A ako vlastne overíte pravosť zlatého šperku? Nájdite si číslice 585, ktoré označujú, že zlato je 14 karátové a teda šperk je pravý. Toto označenie znamená, že v 1000g zliatiny sa nachádza 585g zlata, čo predstavuje, že sa tam nachádza v 58,5% podiele. Ak neveríte, môžte si to overiť aj tak, že si vydelíte 14 / 24 a vyjde Vám približne rovnaké číslo.

Je dobre vedieť, či nosíte nejakú repliku alebo originál. Tiež som si myslel, akú mám super retiazku, až do chvíle, kým sa mi neodlupla vrchná vrstva a ja som zistil, že je to falzifikát. Jednalo sa o strieborný šperk. Teraz si už budem dávať väčší pozor.

Najlepšie bude, keď s Vaším šperkom zájdete do zlatníctva alebo do záložne, kde Vám povedia so 100% istotou, či je Vás šperk pravý.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.